Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

HODGKİN DIŞI (NON-HODGKİN) LENFOMA (NHL)


Non-Hodgkin lenfoma nedir?
 Lenf dokusunu etkileyen kanserlere lenfoma adı verilir. Hodgkin lenfoma dışındaki tüm lenfomalar Non-Hodgkin lenfoma olarak adlandırılır. Çocuklarda görülen NHL tipleri aşağıda sıralanmıştır.
• Küçük hücreli çentiksiz lenfoma (Burkitt ve Burkitt dışı lenfoma)
• Büyük hücreli lenfoma
• Lenfoblastik lenfoma


 Vücudun birçok yerinde lenf bezi olduğu için (boyun, koltukaltı, göğüs kafesi, karın ve kasık), NHL vücudun hemen hemen her yerinde başlayabilir ve karaciğer, kemik iliği ve dalak dahil olmak üzere nerdeyse her organ ya da dokuya yayılabilir.NHL lenfomaların yaklaşık %60’ını oluşturur. Çocuklarda, NHL sıklıkla 5-15 yaşlar arası görülür ve erkeklerde kızlardan daha sıktır. Bağışıklık sistemi yetersizliği olan kişilerde sıklığı artmıştır.


Non-Hodgkin lenfomanın belirtileri nelerdir?
Hastalığın tuttuğu yere bağlı olarak karın ağrısı ya da solunum şikayetleri ile ortaya çıkabilir. Lenf bezlerinde ağrısız şişlik sıktır. Ateş, tartı kaybı ve yorgunluk daha nadir görülür.


Non-Hodgkin lenfoma tanısı nasıl konulur ve tedavi edilir?
Eğer çocuğunuzda NHL belirtileri varsa, doktorunuz boyunda, koltukaltlarında, kasıklarda ve karında lenf bezi ya da şişlik olup olmadığını muayene ile kontrol edecektir. Eğer bir lenf bezi muayenede normal bulunmazsa ya da göğüs kafesinde, karında bir kitle tespit edilirse doktorun lenf bezinden ya da kitleden biyopsi alması gerekebilir. Eğer Non-Hodgkin lenfoma teşhis edilirse, kanserin başladığı yerden vücudun diğer yerlerine yayılıp yapılmadığını anlamak için daha fazla test yapılabilir. Bu evreleme olarak adlandırılır. Tedaviyi planlamak için hastalığın evresinin bilinmesi gerekir.
Hastalığın evresini belirlemek için röntgenler, akciğerin ve karnın bilgisayarlı tomografisi, ultrason, omurilikten sıvı alma ve kemik iliği biyopsisi yapılması gerekebilir.
Non-Hodgkin lenfomada ana tedavi yöntemi kemoterapidir, özel durumlarda radyoterapi de uygulanabilir.

 

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions