Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

AKUT MİYELOİD LÖSEMİ (AML)


Lösemi; kemik iliği, dalak ve lenf bezleri gibi kan üreten dokuların kanseridir. Kemik iliği normal kan hücrelerinin üretimini kontrol eder.

Lösemide, kan hücrelerinin normal/sağlık üretimi bozulur. Kemik iliği çok yüksek sayıda bu anormal beyaz kan hücrelerinden üretmeye başlar. Bu anormal “miyeloblast” ya da “blast” adı verilen olgunlaşmamış hücreler, kemik iliğindeki, kandaki ve lenf sistemindeki diğer hücreleri sıkıştırırlar. Bu kanserli hücreler; omurilik ve beyin gibi diğer organları da işgal edebilirler.

Akut non-lenfoid (lenfoid olmayan) lösemi (ANLL), lenfositler dışındaki kan üreten hücrelerin herhangi birinden kaynaklanan lösemi tiplerini içerir. ANLL’nin farklı tipleri aşağıda sıralanmıştır:


• Akut Miyeloid Lösemi (AML)
• Akut Promiyelositik Lösemi (APL)
• Akut Monositik Lösemi (AMoL)
• Akut Eritroid Lösemi (AEL)
• Akut Miyelomonositik Lösemi (AMML)
• Akut Megakaryositik Lösemi (AMegaL)


AML, ANLL’nin en sık görülen tipidir ve birçok alt tipidir. Çocuklarda gözlenen ALL’den daha az sıklıkta görülür. Down Sendromlu çocuklarda ilk 3 yılda AML riski artmıştır.

Nadir vakalarda AML tümör hücreleri, izole granülositik sarkom ya da kloroma adı verilen sert tümör kitleleri oluşturabilirler.


Akut Miyeloid Löseminin belirtileri nelerdir?


AML’nin erken belirtileri; ateş, kanama, kolay çürük oluşması, lenf bezlerinde şişlik, hep yorgun ve güçsüz hissetme, eklem ya da kemik ağrısı gibi soğuk algınlığına benzer belirtilerden oluşur.


Akut Miyeloid Löseminin tanısı nasıl konulur ve nasıl tedavi edilir?


Eğer çocuğunuzda lösemi belirtileri varsa, doktorunuz kan hücrelerinin sayısını tespit etmek için kan testleri isteyebilir. Eğer kan sayımının sonuçları normal değilse, löseminin olup olmadığının ve varsa tipinin anlaşılması için, ayrıca en uygun tedavi tipini belirlemek için kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılması gerekebilir.

Ayrıca, lösemi hücrelerinin omurilik ve beyinde olup olmadığının anlaşılması için belinden beyin-omurilik sıvısı alınması gerekebilir.


AML’nin ana tedavisi kemoterapidir. Kemoterapi ilaçları ağızdan alınabilir, damara ya da kas içine uygulanabilir. Ayrıca, belden iğne ile beyin-omurilik sıvısına enjekte edilebilir (intratekal tedavi). Bazı olgularda radyoterapi, nadir olgularda kemik iliği nakli gerekebilir.

 

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions