Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

LENFADENOPATİ (BEZELERDE BÜYÜME) (LENF BEZİ BÜYÜMESİ)


LENF BEZİ ŞİŞLİKLERİ

Lenf bezleri her insanda bulunan, bağışıklık sisteminin bir parçası olan organlara verilen isimdir. Görevleri mikropları tanımak ve infeksiyonlarla savaşmak ve vücuda giren yabancı maddeleri süzmektir. Tüm vücutta irili ufaklı yaklaşık 600 adet lenf bezi bulunur. Ancak bunların hepsi muayene ile tespit edilemez. Doktorunuzun ya da kendinizin tespit edebileceği lenf bezleri; boyunda, ense saçlı deri bitiş çizgisinde, köprücük kemiğinin etrafında, çenenin altında, kulakların arkasında,  koltuk altında ve kasıklarda bulunur.

Genel olarak bu lenf bezleri 1 cm boyutundan küçüktür. Lenf bezlerini büyüten birçok sebep vardır. En sık görülenler;

·         Enfeksiyon

·         İltihabi durumlar (bazı romatizma hastalıklar)

·         Kanserdir.

Çocukluk çağında en sık görülen lenf bezi şişmesi nedeni, çocuğun geçirdiği basit infeksiyonlardır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Lenf bezlerini, güvenliği sağlayan askerleri barındıran kışlalar olarak düşünelim, nasıl bir güvenlik sorunu olduğundan kışlaya gelen asker sayısı artarsa, herhangi bir infeksiyon durumunda da lenf bezinde yaşayan koruyucu hücrelerin (lökosit) sayısı artar ve lenf bezi şişer. Çocuk üst solunum yolu infeksiyonu geçirdiğinde boyun bölgesindeki lenf bezleri büyür ya da saçlı deride herhangi bir yarada ense kökündeki lenf bezleri büyür. Ancak bazen lökositler infeksiyonu engellemede yetersiz kalabilir ve mikrop lenf bezine yerleşebilir, bu durum lenfadenit (lenf bezi infeksiyonu) olarak adlandırılır. Bazen de lenf bezi kanser hücreleri tarafından ele geçirilir (metastaz) ya da lenf bezinin kendi hücreleri kansere dönüşür (lenfoma).

Lenf bezi şişliğini farkeden anne-baba ne yapmalı?

İlk olarak çocuk doktoruna başvurmalıdır.

 Lenf bezi şişliğini taklit eden durumlar var mıdır?

Evet, bazen boyun bölgesinde doğuştan gelen ama farkedilmeyecek kadar küçük olan kistler infeksiyon kaptıklarında büyüme yaparlar, bu durum lenf bezi ile karışır. Muayene, kan testleri, ultrasonla ayırt etmek mümkündür. Genelde antibiyotik tedavisi sonrası bu kitleler eski boyutuna geri döner.

Bazı yağ bezeleri, yenidoğan döneminde zor doğum sonucu boyun kası içine kanamalar, gül benleri (hemanjiom), kabakulak ve diğer tükürük bezi şişlikleri lenf bezi şişliğine benzeyebilir.

Burada süre önemli bir ayırıcıdır. Aile 4 yaşında bir çocuk için şişliğin 3 yıldan beri olduğunu söylüyorsa bunun doğumsal ama tümör olmayan bir kitle olduğu düşünülür.

 Boyun bezeleri neredeyse her çocukta şiş olabiliyor, bunun sebebi nedir?

Çocukluk çağı vücudun mikropları yeni tanımaya başladığı çağdır. Bu dönemde anne karnında mikropsuz ortamda yaşamış olan çocuk infeksiyonlarla tanışmaya başlar. Özellikle yuva ve ilkokul döneminde bu temas daha yoğun olur. Geçirilen enfeksiyonlar sonrasında 2-4 hafta boyunca bezeler şiş kalabilir. Çocuklardaki diş çürükleri de sık görülen lenf bezi şişliği nedenidir. Çürükler bakterileri yoğun şeklide barındırdığından ağızdan kaynaklı bir enfeksiyon tehditine karşı lenf bezi hep alarm durumundadır. Daha önceki örnekle açıklayacak olursak; sınırlarınızda düşman varsa askerinizi geri çekmezsiniz diyebiliriz. Ağız yaralarında da aynı sebeplerle boyun bezeleri büyür.

Anne-baba ne zaman endişelenmeli?

·         Lenf bezi 2 hafta içinde küçülmüyor hatta daha da büyüyorsa

·         Sert, alttaki dokulara yapışık, hareket etmeyen, parmakların altından kaymayan beze ise

·         Eşlik eden yeni ortaya çıkan gece terlemesi, kilo kaybı, ateş varsa

·         Vücutta çürükler, başka yerde bir kitle gözleniyorsa,

·         Çocuk hasta gözüküyorsa

·         Kemik ağrıları ya da nefes darlığı, iyileşmeyen öksürükler varsa

·         Köprücük kemiği etrafında beze varsa kötü huylu beze olma ihtimaline karşı ailenin dikkatli olması gerekir.

Yukarıda sayılan tabloların varlığında hastanın vakit kaybetmeden Çocuk Hematoloji-Onkoloji Uzmanına başvurması gerekir.

 Tetkik için neler yapılır?

Hasta muayene edildikten sonra kan sayımı, kan yayması, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, akciğer grafisi, virus infeksiyon testleri ve tümör açısından riskli görülürse lenf bezi biyopsisi istenebiilr.

 


izmir çiçek

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions