Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

RABDOMİYOSARKOM


Rabdomiyosarkom nedir?
Rabdomiyosarkom kas hücrelerinde ve diğer yumuşak doku hücrelerinde gelişen kansere verilen addır. Vücutta birçok farklı bölgeden kaynaklanabilir. En sık görülen bölgeler baş-boyun, mesane, prostat bezi, kollar, bacaklar ve vajinadır. Daha nadir görüldüğü yerler göğüs kafesi, karın, genital bölge ve anal bölgedir.
Rabdomiyosarkom çocuklarda görülen yumuşak doku sarkomlarının yarısından fazlasından sorumludur. Rabdomiyosarkom tanısı alan çocukların çoğu 9 yaşından küçüktür ancak rabdomiyosarkom her yaşta görülebilir. Erkeklerde kızlara göre hafif daha sıktır.


Rabdomiyosarkomun belirtileri nelerdir?
Rabdomiyosarkomun belirtileri tümörün yerleşim yerine bağlıdır. Örneğin; tümör baş-boyun bölgesinde yerleşmişse, boyunda yumru ya da göz çevresinde şişlik olabilir. Burunda ve sinüsteki tümörler; burundan konuşma, hava yolunda tıkanma, burun kanamaları ve yutmada güçlüğe sebep olabilir. Tümör bacakta ya da kolda ise, kas etrafında hassas ya da şiş bir bölge oluşabilir. Mesanedeki tümörler kanlı idrar ve idrar yapmada zorluğa yol açabilir.


Rabdomiyosarkom nasıl teşhis ve tedavi edilir?
Eğer çocuğunuzda rabdomiyosarkom belirtileri varsa, doktorunuz tümörün yerini, boyutunu ve vücudun diğer bölümlerine yayılıp yayılmadığını anlamak için bazı testler isteyecektir. Bu testler tümör biyopsisi, düz filmler, bilgisayarlı tomografi, iskelet taraması ve kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisinden oluşur. Testlerin sonucunda; kanserin evresi ya da yayılımı belirlenerek çocuğunuz için en iyi tedavi planlanacaktır.
Rabdomiyosarkom çok saldırgan bir tümör olduğundan tedavi planı da aynı şekilde saldırgan ve yoğun olmalıdır. Üç tip tedavi genellikle birbirleriyle birleştirilerek kullanılır: Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi.

 

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions