Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

KANSER TANISI KOYMAK


Çocuk onkoloğu tarafından ilk değerlendirme
Kanserden şüphelenildiğinde, çocuklar tam bir beden muayenesi için, çocuk kanserlerini teşhis koymada ve tedavi etmede uzmanlaşmış olan çocuk onkoloğuna yönlendirilirler. Bu randevu sırasında, çocuk onkolojisi uzmanı ayrıntılı bir tıbbi öykü almanın yanı sıra muayene yapacaktır.

Kanserin olup olmadığını, varsa tipinin ne olduğunun tespit edilmesi için tıbbi testlere ihtiyaç vardır. Bu testler kanser tedavi ekibinin en iyi tedaviyi planlamasına yardımcı olur. Bu testlerin bir kısmı yatarak bir kısmı ayaktan poliklinik izleminde yapılır.
Bu testler sırasında çocukların mümkün olduğu kadar rahat ettirilmesine çalışılır. Tanısal işlemler sırasında ebeveynler isterse çocuklarının yanında kalabilir.


Kan testleri
Bir kan testi, çocukta kanser olup olmadığını doktorların gösterebilmesinin bir yoludur. Tam kan sayımı, kan hücrelerinin tüm tiplerinin sayısını gösteren testtir. Üç çeşit kan hücresi vardır: Beyaz kan hücreleri (lökositler), kırmız kan hücreleri (eritrositler) ve kan pulcukları (trombositler). Tam kan sayımı amacı aşağıda sayılan hücre sayılarında değişiklik olup olmadığını tespit etmek için kullanılır:
• Beyaz kan hücreleri ya da lenfositler; enfeksiyonla savaşır.
• Kırmızı kan hücreleri; oksijeni taşır.
• Kan pulcukları; kanın pıhtılaşmasını sağlar.


Tedavi boyunca kan testleri sık sık tekrarlanır.
Kemik iliği aspirasyonu ve incelemesi
Kemik iliği vücudun bazı kemiklerinin içinde bulunan ve kanı üreten dokudur. Kemik iliği örneğinin mikroskop altında incelenmesi, lösemi gibi bazı kanser tiplerinin varlığını göstermek için tek yoldur. Kemik iliği testlerinin sonuçları kanserin varlığını, varsa nasıl tedavi edileceğini belirler. Çocuk yüzükoyun ya da yan yatarken bir iğne yardımıyla kalça kemiğinden kemik iliği örneği alınır. İlik sıvı şeklindedir ve kan gibi gözükür. Bu işlem aspirasyon olarak adlandırılır. Bazen kemik iliğinden biyopsi de alınması gerekebilir.


Belden su alma ya da lomber ponksiyon
Bu yöntem beyin omurilik sıvısından örnek toplanmasını sağlar. Bu sıvı beyni ve omuriliği sarar. Bazı kanser tipleri bu sıvıya yayılır. Bu test çocuk ayakları karnına çekilmiş ve yan yatarken ya da özel oturur pozisyonda iken yapılır. Küçük omur kemiklerinin arasında bir iğne yardımıyla sıvı alınır ve kanser olup olmadığı için test edilir. Bazı kanserlerde sıvı alındıktan sonra kemoterapi ilaçları direk bu sıvıya enjekte edilir.


Biyopsi
Alınan tüm biyopsiler laboratuarda incelenir. İğne biyopsisi tümöre batırılan ince bir iğne yardımıyla doku örneği alınmasına denir. Eğer tümör vücutta derin dokularda yerleşimli ise, doktor monitörden izleyerek kılavuz bir iğne yardımıyla biyopsi yapar. Bu teknik cerrahi gerektirmez ancak bazen tam bir analiz yapılması için gerekli doku parçası alınamayabilir.
Bazı vakalarda eksizyonel ya da insizyonel biyopsi tercih edilebilir. Cerrah, tümörün mikroskop altında incelenmesi için tümörün bir parçasını ya da tamamını ameliyatla çıkarır. Bu tür biyopsiler, çocuk genel anestezi altında iken hastanede ameliyathane ortamında cerrah ya da radyoloji uzmanı tarafından yapılır.

GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMLERİ
Tümörün olup olmadığının anlaşılması ve yerinin tespit edilmesi için doktorların başvurduğu birçok görüntüleme yöntemi mevcuttur. Ancak görüntüleme kitlenin kanserli olup olmadığını çoğunlukla söyleyemez.
Bilgisayarlı tomografi (BT taraması): BT vücudun iç kısımlarının ya da tümörün ayrıntılı görüntülerini oluşturabilen bir X-ışını tipidir. Çocuğa herhangi bir ağrı vermez ancak işlem sırasında çocuğun hiç kıpırdamadan durması gerekir. Bu nedenle, çocuğa uyku verecek ilaçlar verilebilir. Daha net görüntüler elde etmek amacıyla tadı olmayan bir boya içmesi gerekebilir. Bazı vakalarda az miktarda boya damar yoluyla verilebilir. Çocuğun boyaya alerjisi olmadıkça, her iki tip boyanın da herhangi bir yan etkisi yoktur.


Manyetik Rezonans (MR): MR çekiminde radyo dalgaları kullanılarak kuvvetli mıknatıslar yardımıyla vücut dokularının net resimleri elde edilir. Radyo dalgalarının çocuğunuzun vücut dokularına bir zararı yoktur, radyasyon almaz. İşlem ağrısızdır ancak hastanın kıpırdamadan durması gerektiği için uyuşturma gerekebilir. Çekim sırasında, mıknatısların aşırı ısınmasını engellemek için MR makinesinin durduğu oda serin tutulur. Hastalar mıknatısların çıkardığı sesleri duyabilirler.


Ultrason: Ultrason, vücudun iç yapısını ya da tümörü incelemek için ses dalgalarını kullanır. Ağrısız bir işlemdir. Çocuk sedyeye uzanır ve ultrasonlar bakılacak olan bölgeye sıvı bir jel sürülür. Ultrason probu araştırılan bölge üzerinde dolaştırılır. Bir monitörde video görüntüleri elde edilir. Radyasyon yoktur.


Nükleer tıp tetkikleri: Çocuklarda tümör taraması amaçlı bir çok farklı nükleer tıp tarama testi uygulanmaktadır. Az miktarda radyoaktif madde çocuğa damardan uygulanır. Verilen radyoaktivite miktarı zararsızdır. Verilen maddenin vücutta dağılması için gereken süre kadar beklenir ve radyoaktivitenin emilip emilmediğini anlamak için belli alanlardan görüntü alınır. Çocuk sedyede uzanır ve bir makine taranan vücut alanları üzerinde yavaşça dolaşır. Uyuşturma gerekebilir.


Genetik çalışmalar: Sitogenetik ve moleküler genetik çalışmalar (kromozom ve gen testleri), mikroskop altında benzer gözüken kanser tiplerini birbirinden ayırt etmede yardımcı olur. Bazen bu testler, kanserin tedaviye yanıt verip vermeyeceği hakkında bilgi verebilir.
 

 

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions