Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

EWİNG SARKOM-PNET AİLESİ


Ewing Sarkoma Tümör Ailesi nedir?PNET
Ewing Sarkoma (ES) Ailesi Tümörleri aynı kromozom bozukluklarına sahip çeşitli kanser tiplerine verilen addır. Ewing sarkoma tümörleri; vücutta kemiklerde ve yumuşak dokularda görülür ve küçük, farklılaşmamış yuvarlak hücrelerden oluşur. En sık kollar ve bacaklar gibi uzun kemikler, kaburga ve pelvisin yassı kemikleri ya da omurga kemiklerinin birinde görülür ancak vücutta yumuşak doku ya da kemik olan her yerden kaynaklanabilir.


Kemik kaynaklı Ewing sarkomu, çocukluk çağının en sık ikinci kemik kanseridir ve en sık çocuklarda ya da 10-20 yaş arası genç erişkinlerde görülür. Ewing sarkomu erkek çocuklarında kız çocuklarından daha sıktır.

Yumuşak dokuda görülen Ewing sarkoma tümörlerine kemik dışı-ekstraosseoz- Ewing sarkomu adı verilir. Kemik dışı ES en sık; uyluk, pelvis, omurga bölgesi, göğüs duvarı ya da ayakta görülür. Kemikte ya da yumuşak dokuda görülen Periferik Primitif Nöroektodermal Tümör (PNET), Ewing Sarkoma Tümör Ailesinin en nadir görülen tipidir. Bu tip sarkom da yuvarlak hücreli bir tümördür ve genç sinir hücrelerinden oluşur.


Ewing Sarkoma Tümörlerinin belirtileri nelerdir?
Ewing tümörünün en sık belirtisi ağrı, sertlik ya da tümör bölgesinde hassasiyettir. Ayrıca, etkilenen kemikte ya da doku etrafında kitle ya da şişlik olabilir. Tümör kemiği zayıflattığı için hasta başvurduğunda genelde patolojik kemik kırığı (darbe olmadan kırık olması) mevcuttur. Ewing tümörünün daha nadir görülen belirtileri tartı kaybı ya da ateştir.


Ewing Sarkoma Tümörleri nasıl teşhis ve tedavi edilir?
Eğer çocuğunuzda Ewing sarkomu ya da benzer tümörlere ait belirtiler varsa doktorunuz, kemik biyopsisi, düz filmler, MR, Bilgisayarlı tomografi, kemik taramaları, PET taramaları ve kemik iliği aspirasyon ve biyopsisi isteyebilir.
Ewing tümörlerini tedavi etmek için en sık 3 tip tedavi yöntemi uygulanır. Kemoterapi tedavinin ana parçasıdır. Cerrah (uzuv koruyucu ya da ampütasyon-uzvun kesilmesi) ya da radyoterapi tümörün çıktığı yerdeki hastalığı kontrol etmek için uygulanır. Tedavi seçimi; çocuğunuzun yaşına ya da hastalığın yerleşim yeri ve yayılımına bağlıdır.

 

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions