Yazıyı BüyütYazıyı Küçült

AKUT LENFOBLASTİK LÖSEMİ (ALL)


Lösemi; kemik iliği, dalak ve lenf bezleri gibi kan üreten dokuların kanseridir. Kemik iliği normal kan hücrelerinin üretimini kontrol eder.

Lösemide, kan hücrelerinin normal/sağlık üretimi bozulur. Kemik iliği çok yüksek sayıda bu anormal beyaz kan hücrelerinden üretmeye başlar. Bu anormal “lenfoblast” ya da “blast” adı verilen olgunlaşmamış hücreler, kemik iliğindeki, kandaki ve lenf sistemindeki diğer hücreleri sıkıştırırlar. Bu kanserli hücreler; omurilik, beyin ve testis gibi diğer organları da işgal edebilirler.


Çocuk akut lenfoblastik lösemisi (ALL) çocukluk çağında en sık görülen kanser ve en sık lösemi tipidir. Ortalama başlangıç yaşı 4 yaş civarı olmakla beraber, her yaş grubunda görülebilir. ALL, beyaz ırkta ve  kızlardan çok erkeklerde görülür.

 

Akut Lenfoblastik Löseminin belirtileri nelerdir?


ALL’nin erken belirtileri, soğuk algınlığı ya da diğer sık görülen hastalıkların belirtilerine benzer. Örneğin; düşmeyen ateş, hep yorgun ya da halsiz hissetmek, kemiklerde ya da eklemlerde ağrı, lenf bezi şişliği gibi. Sık görülen belirtiler aşağıda sıralanmıştır:


  • • Ciltte solukluk, hemoglobin düzeyinin düşüklüğüne bağlı halsizlik (kansızlık)
    • Düşük trombosit sayısına bağlı olarak basit darbe ile kolay çürük oluşması, burun kanamaları
    • Normal beyaz kan hücrelerinin sayısının düşüklüğüne (nötropeni) bağlı ateş ve devamlı enfeksiyon
    • Yorgunluk, tartı kaybı, kemik ağrısı, karın ağrısı, lenf bezlerinde, karaciğerde ve dalakta büyüme


Akut Lenfoblastik Löseminin tanısı nasıl konulur ve nasıl tedavi edilir?
Eğer çocuğunuzda lösemi belirtileri varsa, doktorunuz kan hücrelerinin sayısını tespit etmek için kan testleri isteyebilir. Eğer kan sayımının sonuçları normal değilse, löseminin olup olmadığının ve varsa tipinin anlaşılması için, ayrıca en uygun tedavi tipini belirlemek için kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi yapılması gerekebilir.

Ayrıca, lösemi hücrelerinin omurilik ve beyinde olup olmadığının anlaşılması için belinden beyin-omurilik sıvısı alınması gerekebilir.


ALL’nin ana tedavisi kemoterapidir. Tedavi genellikle 2-3 yıl sürer. Kemoterapi ilaçları ağızdan alınabilir, damara ya da kas içine uygulanabilir. Ayrıca, belden iğne ile beyin-omurilik sıvısına enjekte edilebilir (intratekal tedavi). Bazı olgularda radyoterapi, nadir olgularda kemik iliği nakli gerekebilir.

 

 

 

Anasayfa  |   Özgeçmişim   |   Kitaplarım    |   Bana Ulaşın

 

Site Creations & Technology By

BTS Digital Solutions